K 16 20 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 16MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Budget Range. 16mm ID, 20mm OD, 13mm Width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£4.27 (£5.12 inc VAT)
- 5 - 9£4.06 (£4.87 inc VAT)
- 10 +£3.85 (£4.62 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 16 20 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| Reference | K 16 20 13 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 16mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.0075 |
Schematic for K 16 20 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| C | 13mm |
| D | 20mm |
| F | 16mm |
You may also be interested in...
K 73 79 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 73mm bore - Premium Range
CODE: K 73 79 20
£40.58 ex VAT
HK 4016, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range
CODE: HK 4016
£10.78 ex VAT
NKIA 5909, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Premium Range
CODE: NKIA 5909
£132.70 ex VAT
IR 42 47 30, Needle Roller Inner Ring with a 42mm bore - Premium Range
CODE: IR 42 47 30
£22.70 ex VAT



