K 16 22 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 16MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Budget Range. 16mm ID, 22mm OD, 13mm Width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£16.91 (£20.29 inc VAT)
- 5 - 9£16.07 (£19.28 inc VAT)
- 10 +£15.21 (£18.25 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 16 22 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| Reference | K 16 22 13 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 16mm |
| Outside Diameter | 22mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.011 |
Schematic for K 16 22 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| C | 13mm |
| D | 22mm |
| F | 16mm |
You may also be interested in...
NATR 12 PPX, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range
CODE: NATR 12 PPX
£55.13 ex VAT
K 120 127 24, Needle Roller and Cage Assembly with a 120mm bore - Premium Range
CODE: K 120 127 24
£172.99 ex VAT
K 10 13 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Budget Range
CODE: K 10 13 13
£3.29 ex VAT
BK 1622, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 16mm bore - Premium Range
CODE: BK 1622
£12.58 ex VAT



