K 16 24 20, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 16MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Budget Range. 16mm ID, 24mm OD, 20mm Width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£13.00 (£15.60 inc VAT)
- 5 - 9£12.36 (£14.83 inc VAT)
- 10 +£11.71 (£14.05 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 16 24 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| Reference | K 16 24 20 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 16mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.022 |
Schematic for K 16 24 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Budget Range | |
| C | 20mm |
| D | 24mm |
| F | 16mm |
You may also be interested in...
K 15 20 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 15mm bore - Premium Range
CODE: K 15 20 13
£18.38 ex VAT
NKIA 5908, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NKIA 5908
£100.84 ex VAT
IR 65 73 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Budget Range
CODE: IR 65 73 25
£25.18 ex VAT




