K 25 32 16, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 25mm ID, 32mm OD, 16mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.83 (£16.60 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 25 32 16, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 25 32 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.021 |
Schematic for K 25 32 16, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Premium Range | |
| C | 16mm |
| D | 32mm |
| F | 25mm |
You may also be interested in...
NX 12 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range
CODE: NX 12 Z
£45.75 ex VAT
IR 30 35 17, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range
CODE: IR 30 35 17
£8.28 ex VAT
LR 25 30 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range
CODE: LR 25 30 20.5
£9.73 ex VAT




