K 28 33 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 28MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 28mm ID, 33mm OD, 13mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£9.52 (£11.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 28 33 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 28 33 13 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 33mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.013 |
Schematic for K 28 33 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Premium Range | |
| C | 13mm |
| D | 33mm |
| F | 28mm |
You may also be interested in...
NA 2206 2RS, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Premium Range
CODE: NA 2206 2RS
£76.16 ex VAT
K 12 15 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range
CODE: K 12 15 13
£6.28 ex VAT





