K 28 35 18, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 28MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Budget Range. 28mm ID, 35mm OD, 18mm Width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£9.50 (£11.40 inc VAT)
- 5 - 9£9.03 (£10.84 inc VAT)
- 10 +£8.56 (£10.27 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 28 35 18, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Budget Range | |
| Reference | K 28 35 18 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 18mm |
| Weight (KG) | 0.027 |
Schematic for K 28 35 18, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Budget Range | |
| C | 18mm |
| D | 35mm |
| F | 28mm |
You may also be interested in...
IR 20 25 26.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Budget Range
CODE: IR 20 25 26.5
£9.07 ex VAT
NKIB 5911, Combined Needle Roller Bearing with a 55mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5911
£213.15 ex VAT
IR 75 85 25, Needle Roller Inner Ring with a 75mm bore - Budget Range
CODE: IR 75 85 25
£32.39 ex VAT




