K 42 50 20, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 42MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Budget Range. 42mm ID, 50mm OD, 20mm Width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£13.72 (£16.46 inc VAT)
- 5 - 9£13.04 (£15.65 inc VAT)
- 10 +£12.36 (£14.83 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 42 50 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 42mm bore - Budget Range | |
| Reference | K 42 50 20 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 42mm |
| Outside Diameter | 50mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.053 |
Schematic for K 42 50 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 42mm bore - Budget Range | |
| C | 20mm |
| D | 50mm |
| F | 42mm |
You may also be interested in...
IR 65 75 28, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Budget Range
CODE: IR 65 75 28
£26.36 ex VAT
K 25 30 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Premium Range
CODE: K 25 30 20
£12.50 ex VAT
IR 60 68 35, Needle Roller Inner Ring with a 60mm bore - Budget Range
CODE: IR 60 68 35
£23.71 ex VAT
K 28 40 25, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Premium Range
CODE: K 28 40 25
£33.25 ex VAT



