K 55 60 30, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 55MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 55mm ID, 60mm OD, 30mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£26.93 (£32.32 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 55 60 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 55mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 55 60 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 55mm |
| Outside Diameter | 60mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.071 |
Schematic for K 55 60 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 55mm bore - Premium Range | |
| C | 30mm |
| D | 60mm |
| F | 55mm |
You may also be interested in...
K 10 13 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Premium Range
CODE: K 10 13 10
£4.94 ex VAT
RNAO 35 45 13, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 35mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 35 45 13
£38.45 ex VAT
K 80 86 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 80mm bore - Premium Range
CODE: K 80 86 20
£51.49 ex VAT




