K 60 68 23, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 60MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 60mm ID, 68mm OD, 23mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£40.41 (£48.49 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 60 68 23, Needle Roller and Cage Assembly with a 60mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 60 68 23 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 60mm |
| Outside Diameter | 68mm |
| Width | 23mm |
| Weight (KG) | 0.094 |
Schematic for K 60 68 23, Needle Roller and Cage Assembly with a 60mm bore - Premium Range | |
| C | 23mm |
| D | 68mm |
| F | 60mm |
You may also be interested in...
NKXR 45 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Budget Range
CODE: NKXR 45 Z
£119.88 ex VAT
NATR 40 PPX, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Budget Range
CODE: NATR 40 PPX
£105.35 ex VAT
K 17 21 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 17mm bore - Premium Range
CODE: K 17 21 10
£13.69 ex VAT
IR 35 42 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range
CODE: IR 35 42 20
£15.84 ex VAT



