K 72 80 20, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 72MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 72mm ID, 80mm OD, 20mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£52.26 (£62.71 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 72 80 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 72mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 72 80 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 72mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.098 |
Schematic for K 72 80 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 72mm bore - Premium Range | |
| C | 20mm |
| D | 80mm |
| F | 72mm |
You may also be interested in...
IR 12 16 16, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Premium Range
CODE: IR 12 16 16
£8.42 ex VAT
LR 25 30 38.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Budget Range
CODE: LR 25 30 38.5
£12.64 ex VAT
NAO 35 50 17, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 35mm bore - Premium Range
CODE: NAO 35 50 17
£46.32 ex VAT
BK 1612, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 16mm bore - Premium Range
CODE: BK 1612
£9.03 ex VAT



