LFTC 15, 'PREMIUM' OVAL FLANGE UNIT WITH A 15MM BORE.
Cast Iron Two Bolt Oval Flange Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£48.60 (£58.32 inc VAT)
- 5 +£46.17 (£55.40 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LFTC 15, 'Premium' Oval Flange Unit with a 15mm bore. | |
| Reference | LFTC 15 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 15mm |
| Weight (KG) | 0.3 |
Schematic for LFTC 15, 'Premium' Oval Flange Unit with a 15mm bore. | |
| A | 15mm |
| A1 | 24.27mm |
| B | 27.38mm |
| G | 6mm |
| H | 81mm |
| J | 63.5mm |
| KG | 0.3 |
| L | 58.5mm |
| s | 11.58mm |
| s1 | 6.53mm |
You may also be interested in...
SFT 1.3/8 ( UCFL 207 22 ) - Oval Flange Unit with a 1.3/8 inch bore - TR Brand
CODE: SFT 1.3/8
£46.18 ex VAT
TMSF 40, Triple Sealed Square Flanged Unit with a 40mm bore - Premium Range
CODE: TMSF 40
£147.58 ex VAT





