LFTC .3/4 EC ( SALF 204 12 ) - OVAL FLANGE UNIT WITH A .3/4 INCH BORE - TR BRAND
Light Duty Cast Iron Two Bolt Oval Flange Unit complete with flat back bearing insert and eccentric collar lock from our TR Range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£30.38 (£36.46 inc VAT)
- 5 - 9£28.86 (£34.63 inc VAT)
- 10 +£27.34 (£32.81 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LFTC .3/4 EC ( SALF 204 12 ) - Oval Flange Unit with a .3/4 inch bore - TR Brand | |
| Reference | LFTC .3/4 EC |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | .3/4" |
| Bolt | M8 |
| Bolt1 | .5/16 |
| Type | Eccentric Collar Lock |
| Weight (KG) | 0.35 |
Schematic for LFTC .3/4 EC ( SALF 204 12 ) - Oval Flange Unit with a .3/4 inch bore - TR Brand | |
| A | 20mm |
| A1 | 11mm |
| A2 | 11mm |
| E | 34.4mm |
| H | 90mm |
| J | 71.5mm |
| KG | 0.35 |
| L | 61mm |
| N | 10mm |
| S | 7.5mm |
You may also be interested in...
NP 2 DEC ( NAP 211 32 ) - Pillow Block Housing Unit with a 2 inch bore - TR Brand
CODE: NP 2 DEC
£110.50 ex VAT
TSFT 50 ( UCFL 210 R3 ) - Triple Sealed Oval Flange Unit with a 50mm bore - TR Brand
CODE: TSFT 50
£75.79 ex VAT
SLC 1.1/2 EC, 'Premium' Cartridge Bearing Unit with a 1.1/2 inch bore.
CODE: SLC 1.1/2 EC
£118.98 ex VAT




