LM377449 902A2
TAPER ROLLER BEARING WITH A 22 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Imperial taper roller bearing consisting of a LM377410CD double cup, two LM377449 cones and ancone spacer.
Also known as LM377449 LM377410CD
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for LM377449 902A2 | |
| Reference | LM377449 902A2 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 22.000" |
| Outside Diameter | 29.000" |
| Width | 8.875" |
| Weight (KG) | 306 |
Schematic for LM377449 902A2 | |
| B | 8.7/8" |
| d | 22" |
| D | 29" |
You may also be interested in...
5582 5520, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.375 inch bore - Premium Range
CODE: 5582 5520
£319.38 ex VAT
25580 25520, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Premium Range
CODE: 25580 25520
£57.96 ex VAT
41100 41286, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range
CODE: 41100 41286
£99.26 ex VAT




