LPB 15 A, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK UNIT WITH A 15MM BORE.
Pressed Steel and Zinc Plated Two Bolt Pillow Block Unit complete with flat back bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£28.30 (£33.96 inc VAT)
- 5 +£26.88 (£32.26 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LPB 15 A, 'Premium' Pillow Block Unit with a 15mm bore. | |
| Reference | LPB 15 A |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 15mm |
| Weight (KG) | 0.2 |
Schematic for LPB 15 A, 'Premium' Pillow Block Unit with a 15mm bore. | |
| A | 25.4mm |
| A1 | 15.9mm |
| B | 27.38mm |
| G | 8mm |
| H | 22.2mm |
| H1 | 2.4mm |
| H2 | 43.2mm |
| J | 68mm |
| KG | 0.2 |
| L | 85.7mm |
| s1 | 6.55mm |
You may also be interested in...
SLFL 12 A ( SBPFL 201 ) - Oval Flange Unit with a 12mm bore - TR Brand
CODE: SLFL 12 A
£12.95 ex VAT
SLFL 25 A ( SBPFL 205 ) - Oval Flange Unit with a 25mm bore - TR Brand
CODE: SLFL 25 A
£15.07 ex VAT
SLFL 1 EC ( SAPFL 205 16 ) - Oval Flange Unit with a 1 inch bore - TR Brand
CODE: SLFL 1 EC
£16.42 ex VAT




