LPB .3/4 A ( SBPP 204 12 ) - PILLOW BLOCK UNIT WITH A .3/4 INCH BORE - TR BRAND
Pressed Steel Two Bolt Pillow Block Unit complete with flat back bearing insert from our TR Range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£13.91 (£16.69 inc VAT)
- 5 - 9£13.21 (£15.85 inc VAT)
- 10 +£12.53 (£15.04 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LPB .3/4 A ( SBPP 204 12 ) - Pillow Block Unit with a .3/4 inch bore - TR Brand | |
| Reference | LPB .3/4 A |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | .3/4" |
| Bolt | M8 |
| Weight (KG) | 0.21 |
Schematic for LPB .3/4 A ( SBPP 204 12 ) - Pillow Block Unit with a .3/4 inch bore - TR Brand | |
| A | 32mm |
| B | 25mm |
| H | 25.4mm |
| H0 | 3mm |
| H1 | 50.2mm |
| J | 76mm |
| KG | 0.21 |
| L | 98mm |
| N | 9.5mm |
| S | 7mm |
You may also be interested in...
SLFE .1/2 A ( SBPF 201 8 ) - Round Housing Flange Unit with a 1/2 inch bore - TR Brand
CODE: SLFE .1/2 A
£13.58 ex VAT






