LPB .3/4 EC, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK UNIT WITH A .3/4 INCH BORE.
Pressed Steel and Zinc Plated Two Bolt Pillow Block Unit complete with flat back bearing insert and eccentric collar lock from our Premium Range. Also known as SAPP 204 12.
Also known as SAPP 204 12
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£33.50 (£40.20 inc VAT)
- 5 +£31.82 (£38.18 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LPB .3/4 EC, 'Premium' Pillow Block Unit with a .3/4 inch bore. | |
| Reference | LPB .3/4 EC |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | .3/4" |
| Type | Eccentric Collar Lock |
| Weight (KG) | 0.2 |
Schematic for LPB .3/4 EC, 'Premium' Pillow Block Unit with a .3/4 inch bore. | |
| A | 31.7mm |
| A1 | 21.6mm |
| B2 | 30.92mm |
| G | 8mm |
| H | 25.4mm |
| H1 | 2.4mm |
| H2 | 49.9mm |
| J | 76mm |
| KG | 0.2 |
| L | 98.4mm |
| s1 | 7.56mm |
You may also be interested in...
SLFE 1.3/8 A ( SBPF 207 22 ) - Round Housing Flange Unit with a 1.3/8 inch bore - TR Brand
CODE: SLFE 1.3/8 A
£22.65 ex VAT
SLFT 1.1/4 EC ( SAPFT 207 20 ) - Triangular Flange Unit with a 1.1/4 inch bore - TR Brand
CODE: SLFT 1.1/4 EC
£24.15 ex VAT
SLFL 17 A ( SBPFL 203 ) - Oval Flange Unit with a 17mm bore - TR Brand
CODE: SLFL 17 A
£12.95 ex VAT




