LPB .7/8 A ( SBPP 205 14 ) - PILLOW BLOCK UNIT WITH A .7/8 INCH BORE - TR BRAND
Pressed Steel Two Bolt Pillow Block Unit complete with flat back bearing insert from our TR Range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£15.80 (£18.96 inc VAT)
- 5 - 9£15.02 (£18.02 inc VAT)
- 10 +£14.23 (£17.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LPB .7/8 A ( SBPP 205 14 ) - Pillow Block Unit with a .7/8 inch bore - TR Brand | |
| Reference | LPB .7/8 A |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | .7/8" |
| Bolt | M10 |
| Weight (KG) | 0.3 |
Schematic for LPB .7/8 A ( SBPP 205 14 ) - Pillow Block Unit with a .7/8 inch bore - TR Brand | |
| A | 32mm |
| B | 27mm |
| H | 28.6mm |
| H0 | 4mm |
| H1 | 56.4mm |
| J | 86mm |
| KG | 0.3 |
| L | 108mm |
| N | 11.5mm |
| S | 7.5mm |
You may also be interested in...
SLFL .3/4 A ( SBPFL 204 12 ) - Oval Flange Unit with a .3/4 inch bore - TR Brand
CODE: SLFL .3/4 A
£13.91 ex VAT






