LR 17 20 16.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 17MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget range. 17mm ID, 20mm OD, 16.5mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£5.48 (£6.58 inc VAT)
- 5 - 9£5.20 (£6.24 inc VAT)
- 10 +£4.94 (£5.93 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 17 20 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| Reference | LR 17 20 16.5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Width | 16.5mm |
| Weight (KG) | 0.012 |
Schematic for LR 17 20 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| B | 16.5mm |
| d | 17mm |
| F | 20mm |
You may also be interested in...
K 60 65 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 60mm bore - Premium Range
CODE: K 60 65 20
£25.48 ex VAT
IR 30 35 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: IR 30 35 20.5
£12.57 ex VAT
K 16 22 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Premium Range
CODE: K 16 22 13
£27.06 ex VAT
IR 40 50 20, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 50 20
£24.03 ex VAT



