LR 20 25 20.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium range. 20mm ID, 25mm OD, 20.5mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.72 (£10.46 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 20 25 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | LR 20 25 20.5 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 25mm |
| Width | 20.5mm |
| Weight (KG) | 0.028 |
Schematic for LR 20 25 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 20.5mm |
| d | 20mm |
| F | 25mm |
You may also be interested in...
K 55 63 32, Needle Roller and Cage Assembly with a 55mm bore - Budget Range
CODE: K 55 63 32
£25.59 ex VAT
IR 22 28 30, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Budget Range
CODE: IR 22 28 30
£11.80 ex VAT
NATV 20 PPX, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Premium Range
CODE: NATV 20 PPX
£72.70 ex VAT
IR 70 80 54, Needle Roller Inner Ring with a 70mm bore - Budget Range
CODE: IR 70 80 54
£55.93 ex VAT



