LR 30 35 16.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 30MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget range. 30mm ID, 35mm OD, 16.5mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£8.07 (£9.68 inc VAT)
- 5 - 9£7.67 (£9.20 inc VAT)
- 10 +£7.26 (£8.71 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 30 35 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range | |
| Reference | LR 30 35 16.5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 16.5mm |
| Weight (KG) | 0.032 |
Schematic for LR 30 35 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range | |
| B | 16.5mm |
| d | 30mm |
| F | 35mm |
You may also be interested in...
IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Budget Range
CODE: IR 10 14 12
£6.11 ex VAT
IR 40 45 17, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 45 17
£15.19 ex VAT
IR 80 90 25, Needle Roller Inner Ring with a 80mm bore - Premium Range
CODE: IR 80 90 25
£51.71 ex VAT
HK 1212, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range
CODE: HK 1212
£7.46 ex VAT



