LR 35 40 20.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Ground Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget range. 35mm ID, 40mm OD, 20.5mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£9.01 (£10.81 inc VAT)
- 5 - 9£8.56 (£10.27 inc VAT)
- 10 +£8.12 (£9.74 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for LR 35 40 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | LR 35 40 20.5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 40mm |
| Width | 20.5mm |
| Weight (KG) | 0.047 |
Schematic for LR 35 40 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 20.5mm |
| d | 35mm |
| F | 40mm |
You may also be interested in...
IR 12 16 14, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Premium Range
CODE: IR 12 16 14
£9.59 ex VAT
NKIB 5907, Combined Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Budget Range
CODE: NKIB 5907
£59.80 ex VAT





