LT 60
THRUST BALL BEARING WITH A 60MM BORE AND A STEEL CAGE - BUDGET RANGE
Light series single row thrust ball bearing with a steel cage from our Budget range - ID 60mm, OD 90mm and width 25mm.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for LT 60 | |
| Reference | LT 60 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 60mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.552 |
Schematic for LT 60 | |
| B | 25mm |
| d | 60mm |
| D | 90mm |
You may also be interested in...







