MFC 50 HLT, 'PREMIUM' ROUND FLANGE UNIT WITH A 50MM BORE.
Cast Iron Four Bolt Flange Cartridge Bearing Unit complete with high/low temperature bearing insert ( +180 / -40 degrees celcius ) from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£222.67 (£267.20 inc VAT)
- 5 +£211.54 (£253.85 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MFC 50 HLT, 'Premium' Round Flange Unit with a 50mm bore. | |
| Reference | MFC 50 HLT |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 50mm |
| Weight (KG) | 3 |
Schematic for MFC 50 HLT, 'Premium' Round Flange Unit with a 50mm bore. | |
| A1 | 39.67mm |
| G | 10mm |
| H | 114.3mm |
| J | 136.5mm |
| KG | 3 |
| L | 161.9mm |
You may also be interested in...
SFT .7/8 ( UCFL 205 14 ) - Oval Flange Unit with a 7/8 inch bore - TR Brand
CODE: SFT .7/8
£33.81 ex VAT
TSLC 45, Triple Sealed Cartridge Bearing Unit with a 45mm bore - Premium Range
CODE: TSLC 45
£128.64 ex VAT
TST 30 ( UCST 206 R3 ) - Triple Sealed Take Up Unit with a 30mm bore - TR Brand
CODE: TST 30
£51.29 ex VAT




