MFC 85, 'PREMIUM' ROUND FLANGE UNIT WITH A 85MM BORE.
Cast Iron Four Bolt Flange Cartridge Bearing Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£761.13 (£913.36 inc VAT)
- 5 +£723.08 (£867.70 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MFC 85, 'Premium' Round Flange Unit with a 85mm bore. | |
| Reference | MFC 85 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 85mm |
| Weight (KG) | 9.8 |
Schematic for MFC 85, 'Premium' Round Flange Unit with a 85mm bore. | |
| A1 | 67.46mm |
| G | 20mm |
| H | 187.3mm |
| J | 219.1mm |
| KG | 9.8 |
| L | 260.4mm |
You may also be interested in...
TSNP 50, Triple Sealed Tapped Base Pillow Block with a 50mm bore - Premium Range
CODE: TSNP 50
£162.40 ex VAT
MP 3.7/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 3.7/16 inch bore.
CODE: MP 3.7/16
£793.78 ex VAT





