MFC 90, 'PREMIUM' ROUND FLANGE UNIT WITH A 90MM BORE.
Cast Iron Four Bolt Flange Cartridge Bearing Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£761.13 (£913.36 inc VAT)
- 5 +£723.08 (£867.70 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MFC 90, 'Premium' Round Flange Unit with a 90mm bore. | |
| Reference | MFC 90 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 90mm |
| Weight (KG) | 9.8 |
Schematic for MFC 90, 'Premium' Round Flange Unit with a 90mm bore. | |
| A1 | 67.46mm |
| G | 20mm |
| H | 187.3mm |
| J | 219.1mm |
| KG | 9.8 |
| L | 260.4mm |
You may also be interested in...
ST 1.1/8 ( UCST 206 18 ) - Take Up Unit with a 1.1/8 inch bore - TR Brand
CODE: ST 1.1/8
£46.66 ex VAT
NP .15/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a .15/16 inch bore.
CODE: NP .15/16
£64.23 ex VAT





