MP 1, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 1 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full wdith bearing insert from our Premium Range. Also known as UCPX 05 16.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£95.64 (£114.77 inc VAT)
- 5 +£90.84 (£109.01 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 1, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1 inch bore. | |
| Reference | MP 1 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1" |
| Weight (KG) | 1.3 |
Schematic for MP 1, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1 inch bore. | |
| A | 41.5mm |
| H | 44.45mm |
| H2 | 84.3mm |
| J | 108.5 - 127.5mm |
| KG | 1.3 |
| L | 160.5mm |
You may also be interested in...
TSL 45 ( UCPK 209 R3 ) - Triple Sealed Pillow Block Housing Unit with a 45mm bore - TR Brand
CODE: TSL 45
£66.10 ex VAT
LFTC 25 EC ( SALF 205 ) - Oval Flange Unit with a 25mm bore - TR Brand
CODE: LFTC 25 EC
£31.83 ex VAT





