MP 1.1/8 ( UCPX 06 18 ) - PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 1.1/8 INCH BORE - TR BRAND
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full width bearing insert from our TR Range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£59.99 (£71.99 inc VAT)
- 5 - 9£57.00 (£68.40 inc VAT)
- 10 +£53.99 (£64.79 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 1.1/8 ( UCPX 06 18 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.1/8 inch bore - TR Brand | |
| Reference | MP 1.1/8 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 1.1/8" |
| Bolt | M14 |
| Weight (KG) | 1.86 |
Schematic for MP 1.1/8 ( UCPX 06 18 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.1/8 inch bore - TR Brand | |
| A | 54mm |
| B | 42.9mm |
| H | 47.6mm |
| H0 | 93mm |
| H1 | 20mm |
| J | 127mm |
| KG | 1.86 |
| L | 175mm |
| N | 17mm |
| N1 | 20mm |
| S | 17.5mm |
You may also be interested in...
SFT 1.3/4 EC ( SAFL 209 28 ) - Oval Flange Unit with a 1.3/4 inch bore - TR Brand
CODE: SFT 1.3/4 EC
£67.81 ex VAT






