MP 35 HLT, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 35MM BORE.
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with high/low temperature bearing insert ( +180 / -40 degrees celcius ) from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£122.73 (£147.28 inc VAT)
- 5 +£116.59 (£139.91 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 35 HLT, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 35mm bore. | |
| Reference | MP 35 HLT |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 35mm |
| Weight (KG) | 2.7 |
Schematic for MP 35 HLT, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 35mm bore. | |
| A | 57mm |
| H | 53.98mm |
| H2 | 107.5mm |
| J | 135 - 160mm |
| KG | 2.7 |
| L | 203.2mm |
You may also be interested in...
TSL 60 ( UCPK 212 R3 ) - Triple Sealed Pillow Block Housing Unit with a 60mm bore - TR Brand
CODE: TSL 60
£120.61 ex VAT






