MP 3, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 3 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full wdith bearing insert from our Premium Range. Also known as UCPX 15 48.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£506.85 (£608.22 inc VAT)
- 5 +£481.51 (£577.81 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 3, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 3 inch bore. | |
| Reference | MP 3 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 3" |
| Weight (KG) | 14.3 |
Schematic for MP 3, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 3 inch bore. | |
| A | 88.9mm |
| H | 88.9mm |
| H2 | 184.2mm |
| J | 228 - 255.6mm |
| KG | 14.3 |
| L | 330.2mm |
You may also be interested in...
TSL 55 ( UCPK 211 R3 ) - Triple Sealed Pillow Block Housing Unit with a 55mm bore - TR Brand
CODE: TSL 55
£99.10 ex VAT
SCHB 2.7/16, 'Premium' Hanger Bearing Unit with a 2.7/16 inch bore.
CODE: SCHB 2.7/16
£267.44 ex VAT





