MP 40, 'PREMIUM' PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 40MM BORE.
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full wdith bearing insert from our Premium Range. Also known as UCPX 08.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£126.86 (£152.23 inc VAT)
- 5 +£120.52 (£144.62 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 40, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 40mm bore. | |
| Reference | MP 40 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Weight (KG) | 3.2 |
Schematic for MP 40, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 40mm bore. | |
| A | 60mm |
| H | 58.72mm |
| H2 | 116.7mm |
| J | 145 - 172.5mm |
| KG | 3.2 |
| L | 222.2mm |
You may also be interested in...
SFT 35 DEC ( NAFL 207 ) - Oval Flange Unit with a 35mm bore - TR Brand
CODE: SFT 35 DEC
£49.96 ex VAT
NP 2.3/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 2.3/16 inch bore.
CODE: NP 2.3/16
£171.22 ex VAT
TSNP 35 ( UCPA 207 A R3 ) - Triple Sealed Tapped Base Pillow Block with a 35mm bore - TR Brand
CODE: TSNP 35
£58.91 ex VAT




