MP 75 ( UCPX 15 ) - PILLOW BLOCK HOUSING UNIT WITH A 75MM BORE - TR BRAND
Heavy Duty Cast Iron Pillow Block Housing Unit complete with full width bearing insert from our TR Range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£244.44 (£293.33 inc VAT)
- 5 - 9£232.23 (£278.68 inc VAT)
- 10 +£219.99 (£263.99 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MP 75 ( UCPX 15 ) - Pillow Block Housing Unit with a 75mm bore - TR Brand | |
| Reference | MP 75 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 75mm |
| Bolt | M22 |
| Weight (KG) | 10.7 |
Schematic for MP 75 ( UCPX 15 ) - Pillow Block Housing Unit with a 75mm bore - TR Brand | |
| A | 92mm |
| B | 82.6mm |
| H | 88.9mm |
| H0 | 175mm |
| H1 | 35mm |
| J | 229mm |
| KG | 10.7 |
| L | 330mm |
| N | 27mm |
| N1 | 30mm |
| S | 33.3mm |
You may also be interested in...
TSF 30 ( UCF 206 R3 ) - Triple Sealed Square Flanged Unit with a 30mm bore - TR Brand
CODE: TSF 30
£43.66 ex VAT
SL 1.3/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.3/16 inch bore.
CODE: SL 1.3/16
£75.39 ex VAT





