MSF 2.7/16, 'PREMIUM' SQUARE FLANGED UNIT WITH A 2.7/16 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Four Bolt Flanged Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range. Also known as UCFX 12 39.
Also known as UCFX 12 39
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£308.75 (£370.50 inc VAT)
- 5 +£293.32 (£351.98 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MSF 2.7/16, 'Premium' Square Flanged Unit with a 2.7/16 inch bore. | |
| Reference | MSF 2.7/16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 2.7/16" |
| Weight (KG) | 6.8 |
Schematic for MSF 2.7/16, 'Premium' Square Flanged Unit with a 2.7/16 inch bore. | |
| A | 47.6mm |
| G | 16mm |
| J | 149.22mm |
| KG | 6.8 |
| L | 187.6mm |
You may also be interested in...
NP 50 EC ( SAP 210 ) - Pillow Block Housing Unit with a 50mm bore - TR Brand
CODE: NP 50 EC
£67.45 ex VAT
SL .5/8 ( UCPK 202 10 ) - Pillow Block Housing Unit with a 5/8 inch bore - TR Brand
CODE: SL .5/8
£28.14 ex VAT
MP 70 ( UCPX 14 ) - Pillow Block Housing Unit with a 70mm bore - TR Brand
CODE: MP 70
£212.00 ex VAT




