MSF 4 ( UCFX 20 64 ) - SQUARE FLANGED UNIT WITH A 4 INCH BORE - TR BRAND
Heavy Duty Cast Iron Four Bolt Square Flanged Unit complete with full width bearing insert from our TR range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£626.57 (£751.88 inc VAT)
- 5 - 9£595.25 (£714.30 inc VAT)
- 10 +£563.92 (£676.70 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MSF 4 ( UCFX 20 64 ) - Square Flanged Unit with a 4 inch bore - TR Brand | |
| Reference | MSF 4 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 4" |
| Bolt | M27 |
| Weight (KG) | 20.8 |
Schematic for MSF 4 ( UCFX 20 64 ) - Square Flanged Unit with a 4 inch bore - TR Brand | |
| A | 97mm |
| A1 | 31mm |
| A2 | 59mm |
| E | 127.3mm |
| J | 211mm |
| KG | 20.8 |
| L | 268mm |
| N | 31mm |
| S | 49.2mm |
You may also be interested in...
SL 1.1/2 DEC, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.1/2 inch bore.
CODE: SL 1.1/2 DEC
£120.47 ex VAT
NP 1.3/8 DEC, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.3/8 inch bore.
CODE: NP 1.3/8 DEC
£103.58 ex VAT
SFT 1.5/8 ( UCFL 209 26 ) - Oval Flange Unit with a 1.5/8 inch bore - TR Brand
CODE: SFT 1.5/8
£60.11 ex VAT




