MSF 85 ( UCFX 17 ) - SQUARE FLANGED UNIT WITH A 85MM BORE - TR BRAND
Heavy Duty Cast Iron Four Bolt Square Flanged Unit complete with full width bearing insert from our TR range.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£382.81 (£459.37 inc VAT)
- 5 - 9£363.67 (£436.40 inc VAT)
- 10 +£344.54 (£413.45 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MSF 85 ( UCFX 17 ) - Square Flanged Unit with a 85mm bore - TR Brand | |
| Reference | MSF 85 |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 85mm |
| Bolt | M18 |
| Weight (KG) | 10.7 |
Schematic for MSF 85 ( UCFX 17 ) - Square Flanged Unit with a 85mm bore - TR Brand | |
| A | 70mm |
| A1 | 24mm |
| A2 | 40mm |
| E | 96.3mm |
| J | 171mm |
| KG | 10.7 |
| L | 214mm |
| N | 20mm |
| S | 39.7mm |
You may also be interested in...
NP 1 EC ( SAP 205 16 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1 inch bore - TR Brand
CODE: NP 1 EC
£33.46 ex VAT
NP 1.1/2 DEC ( NAP 208 24 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.1/2 inch bore - TR Brand
CODE: NP 1.1/2 DEC
£63.40 ex VAT
NP 1.1/8 EC ( SAP 206 16 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.1/8 inch bore - TR Brand
CODE: NP 1.1/8 EC
£41.41 ex VAT




