MST 2.15/16, 'PREMIUM' TAKE UP UNIT WITH A 2.15/16 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Take Up Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£586.37 (£703.64 inc VAT)
- 5 +£557.04 (£668.45 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MST 2.15/16, 'Premium' Take Up Unit with a 2.15/16 inch bore. | |
| Reference | MST 2.15/16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 2.15/16" |
| Weight (KG) | 9 |
Schematic for MST 2.15/16, 'Premium' Take Up Unit with a 2.15/16 inch bore. | |
| A | 70mm |
| A1 | 54mm |
| A2 | 27mm |
| B | 82.6mm |
| H | 184mm |
| H1 | 113mm |
| H2 | 70mm |
| H3 | 165.1mm |
| KG | 9 |
| L | 231.5mm |
| L1 | 139.5mm |
| L2 | 20.5mm |
| L3 | 32mm |
| L4 | 125mm |
| L5 | 74mm |
| N | 42mm |
| s | 33.34mm |
You may also be interested in...
SNP 25 ( UCPA 205 A ) - Tapped Base Pillow Block with a 25mm bore - TR Brand
CODE: SNP 25
£36.03 ex VAT
MSFT 1.15/16, 'Premium' Oval Flange Unit with a 1.15/16 inch bore.
CODE: MSFT 1.15/16
£206.94 ex VAT
SL 30 ( UCPK 206 ) - Pillow Block Housing Unit with a 30mm bore - TR Brand
CODE: SL 30
£35.30 ex VAT




