MST 3.1/2, 'PREMIUM' TAKE UP UNIT WITH A 3.1/2 INCH BORE.
Heavy Duty Cast Iron Take Up Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£1,445.59 (£1,734.71 inc VAT)
- 5 +£1,373.31 (£1,647.97 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MST 3.1/2, 'Premium' Take Up Unit with a 3.1/2 inch bore. | |
| Reference | MST 3.1/2 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 3.1/2" |
| Weight (KG) | 16.8 |
Schematic for MST 3.1/2, 'Premium' Take Up Unit with a 3.1/2 inch bore. | |
| A | 79.5mm |
| A1 | 68.5mm |
| A2 | 46.05mm |
| B | 96mm |
| H | 216mm |
| H1 | 127mm |
| H2 | 73mm |
| H3 | 190.5mm |
| KG | 16.8 |
| L | 270mm |
| L1 | 165mm |
| L2 | 28.5mm |
| L3 | 38mm |
| L4 | 152.5mm |
| L5 | 90mm |
| N | 47.5mm |
| s | 39.74mm |
You may also be interested in...
SNP 35 ( UCPA 207 A ) - Tapped Base Pillow Block with a 35mm bore - TR Brand
CODE: SNP 35
£49.11 ex VAT
TSL 30, Triple Sealed Pillow Block Housing Unit with a 30mm bore - Premium Range
CODE: TSL 30
£82.97 ex VAT





