MST 75, 'PREMIUM' TAKE UP UNIT WITH A 75MM BORE.
Heavy Duty Cast Iron Take Up Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£537.29 (£644.75 inc VAT)
- 5 +£510.42 (£612.50 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MST 75, 'Premium' Take Up Unit with a 75mm bore. | |
| Reference | MST 75 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 75mm |
| Weight (KG) | 9 |
Schematic for MST 75, 'Premium' Take Up Unit with a 75mm bore. | |
| A | 70mm |
| A1 | 54mm |
| A2 | 27mm |
| B | 82.6mm |
| H | 184mm |
| H1 | 113mm |
| H2 | 70mm |
| H3 | 165.1mm |
| KG | 9 |
| L | 231.5mm |
| L1 | 139.5mm |
| L2 | 20.5mm |
| L3 | 32mm |
| L4 | 125mm |
| L5 | 74mm |
| N | 42mm |
| s | 33.34mm |
You may also be interested in...
TSLC 30, Triple Sealed Cartridge Bearing Unit with a 30mm bore - Premium Range
CODE: TSLC 30
£87.66 ex VAT
NP 1.1/2 A ( SBP 208 24 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.1/2 inch bore - TR Brand
CODE: NP 1.1/2 A
£50.52 ex VAT





