MST 90, 'PREMIUM' TAKE UP UNIT WITH A 90MM BORE.
Heavy Duty Cast Iron Take Up Unit complete with full width bearing insert from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£1,324.63 (£1,589.56 inc VAT)
- 5 +£1,258.39 (£1,510.07 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for MST 90, 'Premium' Take Up Unit with a 90mm bore. | |
| Reference | MST 90 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 90mm |
| Weight (KG) | 16.8 |
Schematic for MST 90, 'Premium' Take Up Unit with a 90mm bore. | |
| A | 79.5mm |
| A1 | 68.5mm |
| A2 | 46.05mm |
| B | 96mm |
| H | 216mm |
| H1 | 127mm |
| H2 | 73mm |
| H3 | 190.5mm |
| KG | 16.8 |
| L | 270mm |
| L1 | 165mm |
| L2 | 28.5mm |
| L3 | 38mm |
| L4 | 152.5mm |
| L5 | 90mm |
| N | 47.5mm |
| s | 39.74mm |
You may also be interested in...
SFT 1.1/4 R ( UCFL 206 20 ) - Oval Flange Unit with a 1.1/4 inch bore - TR Brand
CODE: SFT 1.1/4 R
£39.67 ex VAT
SLC .15/16, 'Premium' Cartridge Bearing Unit with a .15/16 inch bore.
CODE: SLC .15/16
£63.11 ex VAT
NP 1.7/16, 'Premium' Pillow Block Housing Unit with a 1.7/16 inch bore.
CODE: NP 1.7/16
£87.75 ex VAT




