N 1005
N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 25MM BORE - BRASS CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring, 25mm bore, 47mm OD, 12mm width.
Also known as N1005
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for N 1005 | |
| Reference | N 1005 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.086 |
Schematic for N 1005 | |
| B | 12mm |
| d | 25mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
SL 04 5005 PP, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 25mm bore - Budget Range
CODE: SL 04 5005 PP
£56.51 ex VAT
NN 3020 K P51, NN-Series Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NN 3020 K P51
£387.15 ex VAT
NJ 2208, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 40mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NJ 2208
£89.29 ex VAT




