N 1017 MB C3
N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 85MM BORE - BRASS CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Premium range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring, 85mm bore, 130mm OD, 22mm width.
Also known as N1017MBC3
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for N 1017 MB C3 | |
| Reference | N 1017 MB C3 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 85mm |
| Outside Diameter | 130mm |
| Width | 22mm |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 1.05 |
Schematic for N 1017 MB C3 | |
| B | 22mm |
| d | 85mm |
| D | 130mm |
You may also be interested in...
NJ 2309 E C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 45mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NJ 2309 E C3
£115.41 ex VAT
NJ 311 E C4, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 55mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NJ 311 E C4
£135.64 ex VAT
NJ 306 E C4, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 30mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NJ 306 E C4
£74.17 ex VAT




