N 206 C3, N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 30MM BORE - BRASS CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing from our Budget range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring. 30mm ID, 62mm OD, 16mm width. Also known as
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£68.16 (£81.79 inc VAT)
- 5 - 9£64.77 (£77.72 inc VAT)
- 10 +£61.36 (£73.63 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for N 206 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 30mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| Reference | N 206 C3 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Width | 16mm |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 0.212 |
Schematic for N 206 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 30mm bore - Brass Cage - Budget Range | |
| B | 16mm |
| d | 30mm |
| D | 62mm |
You may also be interested in...
NJ 315, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 75mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: NJ 315
£225.42 ex VAT
NU 2208 E C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 40mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NU 2208 E C3
£63.02 ex VAT
SL 01 4920, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Select Range
CODE: SL 01 4920
£307.98 ex VAT




