N 207 N
N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing complete with Snap Ring Groove from our Budget range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring, 35mm bore, 72mm OD, 17mm width.
Also known as N207N
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for N 207 N | |
| Reference | N 207 N |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Width | 17mm |
| Snap Ring | Snap Ring Groove |
| Weight (KG) | 0.294 |
Schematic for N 207 N | |
| B | 17mm |
| d | 35mm |
| D | 72mm |
You may also be interested in...
NJ 2208, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 40mm bore - Steel Cage - Premium Range
CODE: NJ 2208
£89.29 ex VAT
NJ 312 E C3, NJ-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: NJ 312 E C3
£144.17 ex VAT
NU 2212, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 60mm bore - Brass Cage - Budget Range
CODE: NU 2212
£182.30 ex VAT
SL 18 1860, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 300mm bore - Budget Range
CODE: SL 18 1860
£1653.02 ex VAT



