N 208 N
N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - STEEL CAGE - BUDGET RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing complete with Snap Ring Groove from our Budget range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring, 40mm bore, 80mm OD, 18mm width.
Also known as N208N
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for N 208 N | |
| Reference | N 208 N |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Width | 18mm |
| Snap Ring | Snap Ring Groove |
| Weight (KG) | 0.391 |
Schematic for N 208 N | |
| B | 18mm |
| d | 40mm |
| D | 80mm |
You may also be interested in...
N 305, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 25mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: N 305
£47.16 ex VAT
NU 320 E C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Brass Cage - Select Range
CODE: NU 320 E C3
£670.27 ex VAT
SL 18 3010 C3, Full Complement Cylindrical Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range
CODE: SL 18 3010 C3
£69.27 ex VAT




