N 409 N
N-SERIES CYLINDRICAL ROLLER BEARING WITH A 45MM BORE - STEEL CAGE - PREMIUM RANGE
Single Row Cylindrical Roller Bearing complete with Snap Ring Groove from our Premium range. Two ribs on the inner ring and none on the outer ring, 45mm bore, 120mm OD, 29mm width.
Also known as N409N
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for N 409 N | |
| Reference | N 409 N |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 120mm |
| Width | 29mm |
| Snap Ring | Snap Ring Groove |
| Weight (KG) | 1.65 |
Schematic for N 409 N | |
| B | 29mm |
| d | 45mm |
| D | 120mm |
You may also be interested in...
NUP 2207 E, NUP-Series Cylindrical Roller Bearing with a 35mm bore - Plastic Cage - Premium Range
CODE: NUP 2207 E
£84.96 ex VAT
N 220 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 100mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: N 220 C3
£248.80 ex VAT
N 321 C3, N-Series Cylindrical Roller Bearing with a 105mm bore - Steel Cage - Budget Range
CODE: N 321 C3
£521.54 ex VAT
NU 319 C3, NU-Series Cylindrical Roller Bearing with a 95mm bore - Brass Cage - Select Range
CODE: NU 319 C3
£519.80 ex VAT



