NA 2207 2RS, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Yoke type support roller complete with inner ring, without axial guidance for the outer ring, crowned outer, lip seals on both side, from our Budget range. 35mm ID, 72mm OD, 23mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£82.55 (£99.06 inc VAT)
- 5 - 9£78.42 (£94.10 inc VAT)
- 10 +£74.29 (£89.15 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NA 2207 2RS, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | NA 2207 2RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Width | 23mm |
| Weight (KG) | 0.505 |
Schematic for NA 2207 2RS, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 23mm |
| d | 35mm |
| D | 72mm |
You may also be interested in...
RNAO 55 68 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 55mm bore - Budget Range
CODE: RNAO 55 68 20
£46.32 ex VAT
K 45 50 27, Needle Roller and Cage Assembly with a 45mm bore - Premium Range
CODE: K 45 50 27
£19.83 ex VAT
IR 40 48 23, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 48 23
£23.15 ex VAT




