NA 6913, NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 65MM BORE - PREMIUM RANGE
Double Row Needle Roller Bearing complete with Inner Ring. 65mm ID, 90mm OD, 45mm Width, from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£208.04 (£249.65 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NA 6913, Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Premium Range | |
| Reference | NA 6913 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 65mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 45mm |
| Weight (KG) | 0.84 |
Schematic for NA 6913, Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Premium Range | |
| B | 45mm |
| d | 65mm |
| D | 90mm |
| F | 72mm |
You may also be interested in...
IR 29 32 13, Needle Roller Inner Ring with a 29mm bore - Budget Range
CODE: IR 29 32 13
£8.75 ex VAT
IR 15 20 14, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Premium Range
CODE: IR 15 20 14
£10.01 ex VAT
HK 3020 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Budget Range
CODE: HK 3020 OH
£9.35 ex VAT




