NA 6916, NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 80MM BORE - PREMIUM RANGE
Double Row Needle Roller Bearing complete with Inner Ring. 80mm ID, 110mm OD, 30mm Width, from our Premium Range.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£321.83 (£386.20 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NA 6916, Needle Roller Bearing with a 80mm bore - Premium Range | |
| Reference | NA 6916 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 110mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.878 |
Schematic for NA 6916, Needle Roller Bearing with a 80mm bore - Premium Range | |
| B | 30mm |
| d | 80mm |
| D | 110mm |
| F | 90mm |
You may also be interested in...
IR 22 28 17, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Budget Range
CODE: IR 22 28 17
£7.30 ex VAT
LR 17 20 30.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range
CODE: LR 17 20 30.5
£11.83 ex VAT
HK 1010 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 10mm bore - Premium Range
CODE: HK 1010 OH
£9.78 ex VAT




