NAF 209 - BEARING UNIT
Cast Iron Four Bolt Square Flanged Unit complete with full width bearing insert with Eccentric collar lock from our TR range.
Also known as SF 45 DEC, NAF209, SF45DEC
- UnitsPer unit
- 1 - 4£68.74 (£82.49 inc VAT)
- 5 - 9£65.31 (£78.37 inc VAT)
- 10 +£61.86 (£74.23 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NAF 209 - Bearing Unit | |
| Reference | SF 45 DEC |
| Brand | TR |
| Inside Diameter | 45mm |
| Bolt | M14 |
| Type | Eccentric Collar Lock |
| Weight (KG) | 2.14 |
Schematic for NAF 209 - Bearing Unit | |
| A | 38mm |
| A1 | 16mm |
| A2 | 22mm |
| E | 56.9mm |
| J | 105mm |
| KG | 2.14 |
| L | 137mm |
| N | 16mm |
| S | 21.4mm |
You may also be interested in...
SL 1.7/16 ( UCPK 207 23 ) - Pillow Block Housing Unit with a 1.7/16 inch bore - TR Brand
CODE: SL 1.7/16
£46.18 ex VAT






