NAF 210 - BEARING UNIT
Cast Iron Four Bolt Square Flanged Unit complete with full width bearing insert and eccentric collar lock from our Premium Range. Also known as NAF 210.
Also known as SF 50 DEC, NAF210, SF50DEC
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1 - 4£145.34 (£174.41 inc VAT)
- 5 +£138.08 (£165.70 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NAF 210 - Bearing Unit | |
| Reference | SF 50 DEC |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 50mm |
| Type | Eccentric Collar Lock |
| Weight (KG) | 2.8 |
Schematic for NAF 210 - Bearing Unit | |
| A | 39.7mm |
| G | 16mm |
| J | 111mm |
| KG | 2.8 |
| L | 142.9mm |
You may also be interested in...
SL 2.1/4 ( UCPK 212 36 ) - Pillow Block Housing Unit with a 2.1/4 inch bore - TR Brand
CODE: SL 2.1/4
£109.69 ex VAT
TST 40 ( UCST 208 R3 ) - Triple Sealed Take Up Unit with a 40mm bore - TR Brand
CODE: TST 40
£68.81 ex VAT





