NATR 12 PPX, YOKE TYPE SUPPORT ROLLER WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Yoke type support roller with axial guidance for the outer ring by washers, cylindrical outer, lip seals on both side, from our Premium range. 12mm ID, 32mm OD, 15mm width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£55.13 (£66.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for NATR 12 PPX, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | NATR 12 PPX |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 15mm |
| Weight (KG) | 0.071 |
Schematic for NATR 12 PPX, Yoke Type Support Roller with a 12mm bore - Premium Range | |
| B | 15mm |
| d | 12mm |
| D | 32mm |
You may also be interested in...
K 95 103 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 95mm bore - Premium Range
CODE: K 95 103 30
£105.14 ex VAT
IR 35 40 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Budget Range
CODE: IR 35 40 20.5
£9.92 ex VAT





